Močový mechúr pod kontrolou

Nehanbite sa požiadať o pomoc odborníka

Mnohí poznajú ten pocit, keď prešľapujú z nohy na nohu pred dverami, keď poznajú všetky verejne prístupné WC a zažívajú mnoho iných nepríjemných situácii spojených s pocitom nutkania na močenie a nemožnosťou tento pocit potlačiť. Hyperaktívny močový mechúr (OAB) je veľmi časté ochorenie, ktorého výskyt stúpa s vekom. Postihuje ženy aj mužov.

Najčastejším príznakom je časté a nutkavé močenie, ktoré sa niekedy nedá potlačiť. Niekedy je sprevádzané aj únikom moču a nočným močením.

Zdravotný, ale aj spoločenský problém

Okrem zdravotných problémov spôsobuje ochorenie aj sociálno-spoločenské problémy, môže viesť až k izolácii jedinca. Nechodia na divadelné predstavenia, do kina, na športové podujatia, na zájazdy či výlety. Nepríjemné je močenie v noci a následný deficit spánku. Neliečené ochorenie môže viesť až k úniku moču. Ide o veľmi nepríjemnú situáciu.

Diagnóza ochorenia

Poznáme dva základné typy inkontinencie: urgentnú a stresovú. Stresová je charakterizovaná únikom moču pri kašli, smiechu či námahe. So stresom nemá nič spoločné a jej liečba je náročnejšia ako liečba urgentnej inkontinencie (UI). Diagnostika OAB je veľmi jednoduchá – stačí denník močenia a vyplnenie dotazníka hyperaktívneho močového mechúra. Niekedy dokonca postačí päť cielených otázok lekára a diagnóza je jasná.

Úprava životného štýlu

Urgentná inkontinencia (UI) a hyperaktívny močový mechúr sú veľmi dobre liečiteľné ochorenia. Používanie hygienických pomôcok je až to posledné riešenie. Existuje veľmi veľa dobrých rád aj liekov, ktoré dokážu symptómy OAB a UI potlačiť. Niekedy postačí upraviť pitný režim, vymeniť jeden druh tekutiny za iný, niekedy stačí vyliečiť neliečený zápal.

Medikamentózna liečba

Ak nepomôžu tieto postupy, potom je k dispozícii množstvo liekov. Ide o vysoko účinné a bezpečné lieky, s rôznou formou podávania (tabletky alebo náplaste), s možnosťou nastavenia rôznej dávky. Pri nastavení liečby sa berie ohľad na závažnosť sprievodných ochorení pacienta, tiež liekov, ktoré pacient užíva, hmotnosti pacienta. Existuje aj veľmi moderná liečba pomocou elektro stimulácie. Správne vedenou liečbou, alebo kombináciou viacerých metód liečby, vieme v súčasnosti pomôcť viac ako 90 % pacientom s hyperaktívnym močovým mechúrom. Ak trpíte častým močením, ktoré sa nedá oddialiť, neváhajte. Navštívte lekára, ktorý vám dokáže pomôcť. Váš život bude kvalitnejší a plnohodnotnejší.