Rozhovor - predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia je partnerským problémom, ktorý trápi najmä mladších mužov: Pomáhajú naň tieto techniky, no rozhodne žiadne doplnky stravy

Muži o nej mlčia, dokonca sa za ňu hanbia a krachujú na nej aj vzťahy. Je však reálnym partnerským problémom, s ktorým vám dokážu odborníci pomôcť. Akými trikmi či technikami, to nám porozpráva MUDr. Roman Sokol z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne.

Predčasnú ejakuláciu doktor Sokol charakterizuje ako situáciu, kedy muž dosiahne orgazmus skôr než príde k samotnému orgazmu alebo uspokojeniu u ženy. Často krát to býva ešte skôr než pred vniknutím penisu do pošvy ženy. Aké ďalšie veci by ste mali o tejto problematike vedieť?

Existuje ideálny čas, za ktorý by muž mal dosiahnuť ejakuláciu, vyvrcholiť?

Je to individuálne. Neexistuje ideálny čas. Sú partneri, ktorí keď majú pohlavný styk, majú ho minútu a žena aj muž dosiahnu orgazmus, sú teda spokojní. Bývajú však aj páry, kedy muž dosiahne orgazmus za minútu a žena až po tridsiatich minútach. Čiže je to vysoko individuálne.

Je predčasná ejakulácia skôr problémom mladých mužov či starších? Dá sa to vôbec takto kategorizovať?

Prevažne sa tento problém týka mladých mužov, ale samozrejme existuje aj veľká skupina mužov po 40-tke alebo po 50-tke, ktorí nemali problém s predčasnou ejakuláciou a zrazu ten problém majú. Avšak, keby som rozdelil 100 % mužov s predčasnou ejakuláciou, 85% sú muži do veku 40 rokov, čiže mladší a a zvyšných 15% sú muži nad 40 rokov.

Doktor Sokol tiež upozorňuje na to, že v rámci problematiky predčasnej ejakulácie je dôležitý aj iný faktor. A síce, čas, kedy je muž schopný mať ďalší pohlavný styk, dosiahnuť ďalšiu erekciu: „Sú muži, ktorí dosiahnu opätovnú erekciu o 2-3 minúty a nemajú problém. Ale sú aj muži, ktorí toho nie sú schopní. Tento čas má aj svoje presné pomenovanie rovnako ako aj ostatné fázy orgazmu u muža.“

Ako sa odlišujú muži, ktorí za vami prichádzajú s problémom predčasnej ejakulácie? Ako by ste ich kategorizovali?

Na túto otázku je veľmi ťažko odpovedať. Je veľa kategórií mužov. Sú muži, ktorí nemali problém s predčasnou ejakuláciou a zrazu ten problém majú. Medzi nich patria aj muži, ktorí zvyčajne prekonali zápaly prostaty alebo prekonali iné zápalové ochorenia. Alebo zatiaľ, čo s jednou partnerkou tento problém mali, s druhou ho nemajú. Potom je skupina mužov, ktorá mala od začiatku intímneho života problém s predčasnou ejakuláciou. Zvyčajne sú to aj muži, ktorí začali pohlavne žiť relatívne neskôr. Tí muži, ktorí začali intímny život naopak skôr ako 14-19-roční, tento problém zvyčajne nemajú. A samozrejme muži, ktorí žijú veľmi aktívnym sexuálnym životom majú menší výskyt predčasnej ejakulácie než muži, ktorí majú pohlavný styk jedenkrát za mesiac. Muž, ktorý je celý týždeň preč, nemasturbuje, teší sa na svoju partnerku, a potom príde a na prvýkrát je doslova vyriadený, pretože dosiahne orgazmus relatívne skoro.

V čom spočívajú fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie?

Celý tento problém a jeho príčina funguje na báze vylučovania serotonínu. Z toho vyplýva, že na liečbu predčasnej ejakulácie sa používajú aj lieky, inhibítory spätného vychytávania serotonínu, ktoré sa používajú aj na liečbu depresie. Polemizovalo sa aj nad tým, že prečo ľudia, ktorí používajú antidepresíva cyklicky, nemajú problém s predčasnou ejakuláciou. Podľa toho sa začali vyvíjať lieky na predčasnú ejakuláciu. Celá fyziológia príčin beží a funguje na princípe serotonínu.

Ako prebieha vyšetrenie muža, ktorý príde k urológovi s problémom predčasnej ejakulácie?

Predovšetkým treba povedať, že vyšetrenie nie je bolestivé ani nepríjemné. Samotné vyšetrenie pozostáva z dvoch častí. Prvá časť je odobratie anamnézy, kedy sa pýtam muža, aké má problémy, aké má intímne zvyky, ako rýchlo do vniknutí do partnerky ejakuluje, ako často máva pohlavný styk, či má iba jednu partnerku, a pýtam sa aj celkovo na problémy intímnej sféry. Popritom sa ho spýtam, či sa lieči na nejaké iné ochorenia, či užíva nejaké lieky. Druhá časť spočíva v objektívnom vyšetrení. Vyšetrím mu semenníky, či nemá náhodou nádor, lebo ochorenie predčasná ejakulácia sa rovnako ako nádor na semenníkoch vyskytuje prevažne u mladých mužov. Ide o jedno z najčastejších onkologických ochorení u mužov. Následne vyšetrujem penis, pozerám, či je muž obrezaný, či má predkožku, či nemá predkožku, či s ňou nemá nejaké problémy, alebo či nemá problémy s uzdičkou na penise. Pretože, keď je krátka uzdička, ktorá ťahá v podstate žaluď, je to jedna z možných potenciálnych príčin vzniku predčasnej ejakulácie. V tomto prípade môžeme urobiť frenuloplastiku, či frenulotómiu, po ktorej majú muži nižšiu šancu, že by trpeli predčasnou ejakuláciou. Potom je aj pohlavný styk pre nich príjemnejší. Tiež sa pozriem aj na brucho, je to štandardné vyšetrenie, a nie je bolestivé. Zdôrazňujem, že pri probléme predčasnej ejakulácie nerobíme pred vyšetrením brucha zvyčajne digitálne, rektálne vyšetrenie cez konečník. Tento druh vyšetrenia môžeme robiť len u mužov, ktorí majú problém s prostatou.

Aké citové rozpoloženie zvyčajne sprevádza muža, ktorý vás navštívi s týmto problémom?

Zvyčajne sa mu začne rozpadávať partnerský, sexuálny život. Buď ho opustí partnerka, alebo vidí, že niečo nie je v poriadku, že je partnerka opakovane nespokojná, sklamaná. Na rozdiel od žien, muži nedokážu predstierať orgazmus. To znamená, že keď muž dosiahne orgazmus, penis ochabne. Žena môže predstierať orgazmus, pričom ho nemusí skutočne aj prežiť. 75 % - 80% žien predstiera orgazmus. Dokonca 100% žien minimálne raz za život orgazmus predstieralo. U muža je to presný opak, buď ho prežije a je spojený s ejakuláciou alebo ho neprežije.

Do akej miery je vítaná v tomto prípade aj psychologická pomoc?

Zvyčajne každý lekár je zároveň psychólóg. To znamená, že záleží na osobnom prístupe lekára, či dokáže pacienta upokojiť, upokojiť, dať mu nejaký čas, počas ktorého tá liečba zaberie. Najvzácnejšie a najdôležitejšie zo všetkého je, keď prídu partneri obidvaja. Vtedy sa nám lekárom s pacientmi ľahšie pracuje. Možno u jedného z 50-tich mužov využijeme pomoc psychológa. Zvyčajne si vystačíme sami.

Doktor Sokol ďalej uvádza, že mužovi s predčasnou ejakuláciou dokáže pomôcť viacerými technikami či odporúčaniami. Existuje niekoľko možností. V prvom rade však podľa neho treba vedieť, že každé ochorenie, ktoré je objektivizované, má určité štandardné terapeutické postupy. Tie terapeutické postupy podľa odporúčaní napr. Európskej urologickej alebo sexuologickej spoločnosti majú určitý stupeň dôkazu.

Aké medikamentózne liečenie predčasnej ejakulácie teda odporúčate a sám aj vykonávate?

Medzi medikamentózne liečenie patria inhibítory spätného vychytávania serotonínu, antidepresíva, ale s určitým rizikom, že by si mali dávať pozor vodiči alebo muži pracujúci vo výškach. Je to napísané aj v príbalových letákoch. Tieto lieky sa berú pravidelne, každý deň. Potom existuje možnosť jednej jedinej medikamentóznej liečby, ktorá bola špeciálne vyvinutá na liečbu predčasnej ejakulácie, je to preparát Priligy, ktorý obsahuje účinnú látku dapoxetín. Tento preparát je dostupný aj na slovenskom trhu a je viazaný na lekársky predpis. Má svoje výhody aj nevýhody. Výhoda je taká, že sa používa len pred samotným pohlavným aktom, s tým, že sa začína s dávku 30mg a dáva sa 30-60 minút pred sexuálnou aktivitou. Keď teda máte sex dvakrát do týždňa, užijete ho dvakrát. To znamená, že sexuálna aktivita musí byť plánovaná, čo z časti znižuje komfort muža a je to nevýhodou lieku. Tou ďalšou je, že ako každý liek, aj tento môže mať malé potenciálne nežiadúce účinky ako nevoľnosť na žalúdku, mdloby. Avšak ak muž užíva spomínaných 30mg a toleruje a dobre znáša túto dávku, môže ju zvýšiť až na 60mg. Nevýhodou je aj cena od 20 do 50 eur za balenie. Ešte existuje možnosť chirurgickej liečby, ale tú robíme len vtedy, ak má muž krátku uzdičku. Toto všetko sú doporučené postupy.

A aké sú tie ďalšie postupy?

Ide o postupy, ktoré sú v podstate rovnako odporúčané, ale s nejasným efektom. Jeden je psychotréning. Keď chodí muž k psychológovi, urológovi a mi mu každý mesiac hovoríme, ako má mať pohlavný styk. Efekt je nejasný s tým, že pretrváva tento stav minimálne pol roka. No samozrejme, nikomu sa nechce čakať pol roka. Muži riešia často krát predčasnú ejakuláciu aj pomocou alkoholu, že si vypijú, ale zase na druhej strane, ktorá žena by chcela mať stále styk s opitým mužom? Potom existuje možnosť použitia kondómov, ale ten kondóm len oddiali ejakuláciu u muža s tým, že penis je menej citlivý. Avšak žene sa deje to isté. Ak má žena živý mužský penis v pošve, tak sa správa inak ako keď má v sebe penis v kondóme. Ďalšia vec je použitie, natretie anestetického gélu na penis, ktorý ho do určitej miery znecitliví. Ale zase, ten sa prenesie aj na pošvu ženu, ktorá je tiež menej citlivá. Dajú sa použiť rôzne spreje, ktoré ponúkajú v sexshopoch, a ďalšie s rovnakým efektom. Ejakulácia sa oddiali, ale ani žena neprežije taký orgazmus ako by mala. U nej sa tiež oddiali orgazmus.

Čo hovoríte na masturbáciu ako jeden zo spôsobov ako dosiahnuť oddialenie ejakulácie?

Je to jeden z účinných spôsobov, napríklad v tomto prípade... Keď je muž celý týždeň preč a má mať pohlavný styk v nedeľu večer, a v to nedeľné ráno masturbuje, určite to oddiali ejakuláciu.

Aký máte názor na voľnopredajné alternatívy na internete, neregistrované ako lieky, v podobe rôznych doplnkov stravy? Ide len o reklamný trik alebo majú skutočne vplyv?

Neexistujú žiadne doplnky stravy, ani voľnopredajné lieky, ani výživové doplnky, ktoré by liečili problém s predčasnou ejakuláciou. Ak ju liečia, tak len na základe princípu placeba. Sú to zbytočne vyhodené peniaze, ktoré ľudia môžu investovať do serióznej, bezpečnej a overenej liečby.

Jedna americká štúdia urobila pred pár rokmi výskum v súvislosti s celoživotnou predčasnou ejakuláciou a cvičením svalov panvového dna, tzv. Kegelove cviky. Tie precvičujú predovšetkým ženy po pôrode. Štyridsať mužov, ktorí nedokázali kontrolovať ejakuláciu ani jednu minútu, absolvovalo 12-týždňový kurz cvičenia panvového dna. Zistilo sa, že oddialenie ejakulácie dokázali zvýšiť od 31,7 sekúnd až po 146,2 sekundy.

Mohli by podľa vás Kegelove cviky pomôcť do určitej miery aj mužom s predčasnou ejakuláciou?

Nemyslím si, že by to malo mať pozitívny výsledok. Netreba to však úplne zatracovať, ale nemôže sa jednoznačne vyhlásiť, že Kegelove cviky zabránia predčasnej ejakulácii. Ak bude muž používať serióznu liečbu v spojení aj s týmito cvikmi ako pridanou liečebnou metódou, možno to bude mať efekt. Ale kauzálnu príčinu to určite neodstráni.

Na záver doktor Sokol dodáva, že ak ani mužovi ani jeho partnerke neprekáža predčasná ejakulácia, je to v poriadku a samozrejme, žiadna liečba v tomto prípade nie je potrebná.

Ďakujem za rozhovor.

Uverejnené na fb, twitter už dávnejšie, na LinkedIn-y 31.1.2019 (Holba, Sokol), 28.2.2019 aj na LinkedIn Juraja Sokola