Rozhovor - plastika uzdičky

O frenuloplastike ste toho možno toľko nepočuli: Líši sa nejako od frenulotómie, a akú úlohu v nej zohráva krátka uzdička?

Niekedy sa aj v posteli môžu pritrafiť nemalé nehody. Počuli ste už o tom, že by sa mužovi pri pohlavnom styku natrhla uzdička? Prečo k tomu dôjde a za čo všetko je zodpovedná? Riešením je plastika, ktorá môže pomôcť zlepšiť sexuálny život muža.

Uzdička na penise je jedným z bodov G

Hoci nám veľa tieto pojmy nehovoria, môžeme sa aspoň dovtípiť, že pôjde o chirurgický zákrok, ktorý sa týka uzdičky na mužskom pohlavnom orgáne, penise. Neviete si presne predstaviť, čo tá uzdička vlastne je akú plní funkciu? MUDr. Roman Sokol, MPH z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne objasňuje, že uzdička je jeden z erotogénnych bodov G u muža: Tak ako ho majú ženy, majú ho aj muži. Uzdička je vlastne taká kožná duplikatúra, ktorá spája, predkožku s vrcholom žaluďa. Prechádzajú cez ňu cievne a nervové štruktúry. Práve cievne štruktúry sú zodpovedné za ten blahodárny pocit uspokojenia pri vyvrcholení, ktoré muž prežíva.“ Takže je do veľkej miery zodpovedná za mužskú vzrušivosť. Pretože ako objasňuje doktor ďalej, klitoris u ženy rovná sa žaluďu u muža. Ak ženu dráždi hladenie klitorisu, tak je prirodzené, že muža dráždi hladenie žaluďu, eventuálne predkožky.

Ak je uzdička krátka, potom sa môže pretrhnúť

Podľa doktorových slov uzdička na penise predstavuje problém, keď je krátka alebo v situácii, keď sa opakovane natrhne, natŕha: „Ona sa natrhne prevažne preto, lebo je skrátená, a keď je pod vysokým tlakom. To znamená, že veľmi intenzívne pracuje, je namáhaná, tak sa pod vplyvom námahy a únavy môže pretrhnúť, následne sa zhojiť s jazvou a eventuálne sa aj zapáliť,“ opisuje doktor vzniknuté ťažkosti.

Na opakované natrhnutie plastikou

Opakovaný problém natrhnutia uzdičky a možné komplikácie s tým súvisiace sa potom následne odstraňujú aj plastikou uzdičky, odborne frenuloplastikou alebo frenulotómiou. Doktor Sokol objasňuje, že vo svojej podstate sú tieto dva pojmy identické, len dopĺňa: Frenulotómia znamená prerušenie a frenuloplastika, že sa tá rana aj zašije. Čiže bude aj chirurgicky upravená.“

Riešenie pre mužov s predčasnou ejakuláciou

Okrem problému opakovaných natrhnutí uzdičky je frenuloplastika riešením aj pre mužov, ktorí trpia predčasnou ejakuláciou. Ako doktor Sokol už povedal na začiatku, uzdička je jeden z bodov G u muža: „Akonáhle dráždite bod G a tento bod G je oveľa citlivejší než iné body, tak môže naozaj dôjsť k situácii, že vznikne predčasná ejakulácia,“ objasňuje doktor. Zákrok frenuloplastiky teda môže mužovi výrazne zlepšiť jeho intímny život.

Dôsledkom krátkej uzdičky aj bolestivá erekcia

Ďalším problémom je aj to, keď krátka uzdička žaluď ťahá do takej miery, že penis má zahnutý tvar. Vtedy nastáva to, že muž si nemôže adekvátne, kvalitne a dostatočne pretiahnuť predkožku. Dôsledkom čoho je aj to, že jeho erekcia je nepríjemná až bolestivá, a v konečnom dôsledku neuspokojivá. Aj to je dôvod, prečo muži vyhľadávajú odborníka, ktorý im následne môže odporučiť, navrhnúť aj plastiku uzdičky pre skvalitnenie intímneho života.

Robiť zákrok laserom nemá zmysel

Frenuloplastika sa dá vykonávať v podstate len jedným spôsobom. No doktor pripúšťa, že existuje ešte možnosť laserovej operácie. Jeho názor v tejto veci je však jasný: „Je to tak malý, drobný zákrok, že ho ani nemá zmysel takýmto spôsobom vykonávať.“

Samotný zákrok je rýchly a bezbolestný

Plastika uzdičky predstavuje z pohľadu doktora krátky, dokonca veľmi rýchly zákrok. Keďže sa vykonáva v lokálnej anestézii, príslušné miesto je znecitlivené lokálnym anestetikom. Následne sa samotná operácia vykonáva skalpelom alebo nožničkami. „Za ich pomoci túto štruktúru, uzdičku prerušíme. Ak túto štruktúru prerušíme, tak ju následne aj zašijeme. Takže urobíme suturu,“ objasňuje doktor Sokol, ktorý tiež pripomína, že ide o bezbolestný zákrok.

Komplikácie sú len celkom štandardné

Nejakých výrazných komplikácií pri plastike uzdičky sa nemusíme obávať. „Komplikácie sú celkom štandardné, bežné. Po operácii sa môže pridružiť zápal, môže nastať situácia, že ranka sa bude zle hojiť, ale to je asi tak všetko,“ dodáva na margo potenciálnych pooperačných komplikácií doktor.

Kedy sa plastika uzdičky nemusí podariť?

Doktor Sokol priznáva, že v jeho ambulancii sa s takýmto prípadom, že by sa plastika uzdičky nepodarila, ešte nestretol. „Avšak, môže taká situácia nastať, ak príde pacient s tým, že si chce dať plastiku uzdičky urobiť kvôli predčasnej ejakulácii. My mu tú plastiku uzdičky urobíme, ale aj napriek tomu predčasná ejakulácia môže pretrvávať,“ podáva jeden príklad doktor. Takže v konečnom dôsledku môže plastika uzdičky dopadnúť dobre, všetko prebehne v poriadku, ale dôvod či príčina, kvôli ktorej frenuloplastiku pacient podstúpil, sa nevyrieši. V tomto konkrétnom prípade potom už nastupuje iná vhodná liečba.

Pooperačná starostlivosť je štandardná

Pooperačná starostlivosť po plastike uzdičky je štandardná ako napríklad aj po zákroku obriezky: „Muž si ranu oplachuje kamilkami, repíkom, peroxidom, a potierať ju môže antibakteriálnym krémom alebo masťou,“ opisuje doktor. Materiál, ktorým je ranka zašitá, je vstrebateľný, takže nemusí chodiť ani na vyberanie stehov.

Samozrejme muža zaujíma aj intímna sféra. Konkrétne, ako skoro po plastike uzdičky je schopný už intímne žiť. Doktor odporúča zdržať sa pohlavnej aktivity 10 až 14 dní.

Kto za zákrok platí?

Finančná stránka zákroku je tiež niečo, čo muža, ktorý sa rozhodne frenuloplastiku podstúpiť, zaujíma. „Na našom pracovisku poisťovňa tento zákrok neprepláca, nehradí. Cena tohto zákroku je približne 150 eur. V nemocnici sa tento zákrok vykonáva zdarma, pokiaľ má pacient skrátenú uzdičku. Pokiaľ tam ide z dôvodu len čisto estetického, že má problém s predčasnou ejakuláciou a v dôsledku toho chce podstúpiť frenuloplastiku, tak ide o výkon, ktorý je tiež hradený samotným pacientom. Keď sa na to pozriete tak, že zaplatíte 150 eur a máte oveľa lepší, príjemnejší, kvalitnejší pohlavný styk, tak to tomu mužovi za tie peniaze stojí,“ dodáva na margo finančnej stránky zákroku doktor Sokol.