Vazektomia

Muž a antikoncepcia? Na Slovensku stále tabu. Nech sa stará ona. Veď je to ženská záležitosť. Tabletky pre mužov ešte nevymysleli, takže nie je čo riešiť. Keď som si v mojom okolí robila malý prieskum a pýtala sa chlapov na ich názor na mužskú sterilizáciu, väčšinu z nich striaslo od zdesenia. „Si normálna? Čo by to bol za chlapa, keby nebol schopný splodiť deti?“ No keď som sa snažila zistiť, aké presne majú vedomosti o rôznych formách antikoncepcie, narazila kosa na kameň. „Žiaľ, je to tak. Ešte dlho potrvá, kým sa zmení prístup konzervatívnych Slovákov. Čím ďalej na západ smerom k vyspelejším krajinám, tým sú chlapi v otázke plánovaného rodičovstva gavalierskejší a vzdelanejší. V Spojených štátoch a vo Veľkej Británii je bežné, že antikoncepciu riešia príslušníci silnejšieho pohlavia,“ prekvapuje MUDr. Roman Sokol zo súkromnej urologickej ambulancie v Trenčíne. Na Novom Zélande podstúpi vazektómiu až päťdesiatpäť percent mužov nad štyridsať rokov! A v takom Holandsku sú neplodní páni na svoj status dokonca hrdí, majú svoje kluby a nosia odznaky, podľa ktorých sa dajú ľahko identifikovať. Významné percento mužov, ktorí u nás donedávna žiadali o vazektómiu, boli cudzinci. Slováci až taký záujem nemajú, napriek tomu, že naša legislatíva je v tomto smere veľmi otvorená. Sterilizáciu môže podstúpiť prakticky ktokoľvek nad osemnásť rokov, kto o ňu požiada. V Čechách museli páni ešte pred dvomi rokmi prejsť schvaľovacou komisiou a ak boli náhodou bezdetní či slobodní, automaticky odchádzali s dlhým nosom. V katolíckom Poľsku je vazektómia pre zmenu úplne zakázaná. „U nás stačí, ak muž podstúpi vyšetrenie a rozhovor u urológa, podá žiadosť a počká zákonom stanovený čas, teda jeden mesiac od podania žiadosti. Potvrdzuje sa, že táto lehota má svoj význam. Približne jeden zo sto párov si po mesiaci zákrok rozmyslí,“ hovorí lekár, ktorý vykonáva najviac mužských sterilizácii na Slovensku.

PRÍDEM O EJAKULÁCIU?

Sex s prezervatívom nie je pre dlhoročných manželov to pravé orechové, Luciine telo po niekoľkých pokusoch odmietlo hormonálnu antikoncepciu aj vnútromaternicové teliesko a štvrté dieťa už s manželom Petrom neplánujú. Čo teraz? Do úvahy pripadá sterilizácia. Lenže kto sa na ňu podujme? Ona či on? „Jednoznačne by som na zákrok poslal muža. Ženská sterilizácia je omnoho náročnejšia pre organizmus, pretože sa nedá robiť v lokálnej anestézii. Vyžaduje si celkové uspatie, treba podstúpiť kompletné predoperačné vyšetrenia, pacientka musí byť hospitalizovaná v nemocnici a po operácii jej zostanú jazvy. Mužom nič z toho nehrozí. Vazektómia je jednoduchý bezbolestný výkon. Robí sa pri lokálnom umŕtvení, trvá približne pätnásť minút a nevyžaduje si práceneschopnosť. Muž sa môže okamžite zaradiť do bežného života. Garantujem pacientom, že im nezostane žiadna jazva a ak áno, bude takmer neviditeľná. Pritom cena za mužskú a ženskú sterilizáciu je rovnaká, stojí približne 350 eur,“ vymenúva pozitíva zákroku urológ. Napriek tomu sa ho muži obávajú viac ako ich polovičky. Svojské vysvetlenie na túto tému raz vyjadril známy český psychológ Petr Šmolka. „Muži majú väčší strach z akýchkoľvek lekárskych výkonov. Nejeden z nich, keby to bolo len trochu možné, by namiesto seba poslal manželku trebárs aj na operáciu prostaty.“ Roman Sokol potvrdzuje, že pánov tvorstva odrádza najmä predstava, že po sterilizácii stratia erekciu, prestanú mať chuť na sex či dokonca zženštejú. „Ich obavám sa ani veľmi nečudujem. O mužskej sterilizácii sa veľmi málo hovorí. Ľudia stále nepoznajú rozdiel medzi sterilizáciou a kastráciou. A ten je obrovský. Pri kastrácii chlap príde o celé semenníky, teda aj o pohlavné žľazy. Telo prestane produkovať spermie i mužské pohlavné hormóny. Vazektómia znamená, že prerušíme iba semenovody, ktoré odvádzajú spermie zo semenníkov do močovej trubice. V žiadnom prípade neohrozíme hormonálnu tvorbu, erekciu ani mužovu chuť na sex, skôr naopak. Skúsenosti ukazujú, že páni po sterilizácii si ho dokážu oveľa viac užívať, pretože sa nemusia obávať neželaného tehotenstva.“ Čo sa však stane so spermiami? Kam sa stratia? „Budú sa tvoriť ďalej, no zo semenníkov sa nedostanú von cez penis ale rovnako ako u mužov, ktorí dlhší čas nemali ejakuláciu, sa v nadsemenníkoch rozložia a vstrebú do lymfatického systému.“ Lekár vyvracia aj obavy mnohých mužov, že úplne stratia ejakuláciu. „Spermie v ejakuláte predstavujú len asi dve až tri percentá objemu. Zvyšok je tekutina, ktorá sa tvorí v semenných mechúrikoch a v prostate. Nikto preto na prvý pohľad nedokáže zistiť, že v ejakuláte muža po vazektómii chýbajú spermie. Jeho množstvo sa takmer vôbec nezmení.“

Z OPERAČKY NA SQUASHOVÝ TURNAJ

Muž, ktorý vezme otázku antikoncepcie do vlastných rúk a rozhodne sa pre sterilizáciu, sa nemusí na zákrok nijako špeciálne pripravovať. „Jediným obmedzením je, aby neprišiel pod vplyvom alkoholu. Zhoršuje krvácanie. Približne pätnásťminútový zákrok robíme v lokálnej anestézii, teda pacient s nami celý čas komunikuje. Lekár najskôr nahmatá prstami semenovod, urobí nad ním krátky rez a opatrne ho vypreparuje tak, aby neprerušil krvné zásobenie semenníka. Semenovod na dvoch miestach pretne a podviaže nevstrebateľným materiálom. Zároveň odstráni asi dvojcentimetrový kúsok semenovodu, ktorý sa posiela na histologické vyšetrenie pre potvrdenie úspešnosti zákroku. Na záver sa ranka zašije a pacient môže ísť domov, prípadne do práce.“ Lekár síce aspoň týždeň neodporúča žiadny šport ani dvíhanie ťažkých bremien, nie všetci to však berú vážne. „Mal som pacienta, ktorý na druhý deň po operácii odohral dvanásťhodinový turnaj v squashi. Kto sa na to cíti, pokojne sa môže krátko po zákroku oddávať milostným radovánkam, ale všetko s mierou. Vášnivý sex by som si radšej nechal na neskôr, keď bude rana úplne zahojená a vypadnú stehy. S komplikáciami sa stretávame len veľmi výnimočne, no môže sa stať, že sa operované miesto zapáli, preto pacientom preventívne podávame antibiotiká.“
Na samotnom zákroku je podľa Romana Sokola najbolestivejšie pichnutie anestetickej injekcie. Pre bojazlivých však existuje možnosť vazektómie bez ihiel a skalpela. Mikroihličkami sa miesto umŕtvi a pod kožu sa nimi aplikuje anestetikum. Potom lekár prstami nahmatá semenovod a preruší ho pomocou špeciálnej pištole. Náš urológ nie je fanúšik takéhoto riešenia. „Stopercentný výsledok garantujem iba vtedy, ak semenovod držím v ruke a vidím ho na vlastné oči. Viem, čo som zoperoval, dokážem si to overiť u patológa. Ak by som operoval bez skalpela cez kožu, nedokážem zaručiť úspešnosť zákroku, ani to, či nedôjde napríklad k skrytému krvácaniu.“

EXISTUJE KROK SPÄŤ?

Doktor Sokol dáva ruku do ohňa, že po kvalitne odvedenej vazektómii budú páni stopercentne neplodní, nebude to však bezprostredne po operácii. V ejakuláte sa totiž stále môžu nachádzať spermie. „Po štyroch a potom po šiestich týždňoch robíme kontrolné spermiogramy, v ktorých nesmú byť prítomné živé ani mŕtve spermie. Počas tohto obdobia odporúčam mať chránený pohlavný styk s prezervatívom. Treba počkať aspoň pätnásť ejakulácií, aby sa vyplavili všetky spermie z močovej rúry a zo semenných mechúrikov.” Kontrolné spermiogramy sú nevyhnutné pre potvrdenie sterility. Inak vám nikto nezaručí, že už nikdy nebudete mať deti prirodzenou cestou a môžete dopadnúť ako Tibor Mačali z Kráľovej nad Váhom, ktorý sa napriek vazektómii stal v štyridsaťpäťke znova otcom. „Asi jeden z tisíc mužov má zdvojený semenovod a ten pri operácii nezistíme. Aj po sterilizácii má preto v ejakuláte spermie. V takýchto prípadoch navrhneme výkon bezplatne zopakovať.“ V literatúre sa uvádza, že veľmi zriedkavo sa môžu semenovody aj po niekoľkých rokoch spontánne znovu spojiť a obnoví sa ich priechodnosť. Urológ zdôrazňuje, že ide skôr o hypotézu, než reálnu obavu. I keď niektorí muži by sa po čase takémuto zvratu určite potešili. „Raz za rok sa stane, že príde pacient s požiadavkou na revazektómiu, teda navrátenie plodnosti. Nevieme sľúbiť žiadne zázraky. Šanca, že sa podarí spriechodniť semenovody, je päťdesiat na päťdesiat. Revazektómia je veľmi zložitý niekoľkohodinový zákrok, robí sa pod mikroskopom a výsledok je viac než neistý. Všeobecne platí, že čím viac času uplynie od sterilizácie, tým je nižšia nádej na úspech.” Sú popisované prípady mužov, ktorým sa, na ich žiadosť, dokázala obnoviť priechodnosť semenovodov, ale navrátiť plodnosť sa nepodarilo u väčšiny z nich. Je to pravdepodobne v dôsledku imunitných pochodov, ktoré vznikli po sterilizácii porušením prirodzenej bariéry medzi spermiami a krvou. Po zákroku si s pribúdajúcimi rokmi telo vytvára protilátky aj proti samým spermiám. Ani v prípade neúspešnej reoperácie však netreba hádzať flintu do žita. Muž po vazektómii môže počať svoje vlastné dieťa, nebude to však prirodzeným spôsobom. „Ľuďom, ktorí prídu za mnou s požiadavkou o sterilizáciu, odporúčam dať si pred vazektómiou zamraziť spermie do spermobanky. Nikdy nemôžu vedieť, čo sa môže stať, či sa nerozvedú, či manžel neovdovie... Ak tak neurobia, spermie sa stále dajú získať zo semenníka alebo z nadsemenníka. Je to určite jednoduchšie riešenie ako podstupovať náročnú revazektómiu s nejasným výsledkom.“

PRE NEROZHODNÝCH

Pre tých, ktorým spojenie definitívna sterilizácia naháňa strach, ponúka Roman Sokol novinku, dočasnú vazektómiu. Slováci o nej zatiaľ takmer nevedia, hoci napríklad v Amerike sa používa pomerne dlho a teší sa veľkému záujmu. „Podobne ako pri klasickej vazektómii sa znemožní prienik spermií zo semenníkov von z tela prirodzenou cestou. Rozdiel je v tom, že pri dočasnom riešení semenovody neprerušíme, iba ich znepriechodníme pomocou špeciálnych klipov. Ak sa muž rozhodne, že chce mať deti, klipy sa vyberú a plodnosť bude znovu obnovená.“ Zákrok prebieha podobne ako v prípade trvalej sterilizácie. Trvá o niečo kratšie, keďže sa nevyberá von časť prerušeného semenovodu. Aj cena je rovnaká. Po zákroku musí pacient absolvovať kontrolné spermiogramy po šiestich a dvanástich týždňoch a aj po roku, aby sa potvrdilo že sa v ejakuláte nenachádzajú spermie. Keď muž nepocíti „otcovské“ pudy, klipy môžu v tele zostať na stálo. Nemusia sa po čase vyberať ako je to v prípade vnútromaternicového telieska u žien. Jediný problém vidí odborník v tom, že vo výnimočných prípadoch môže vzniknúť zápalová reakcia a semenovody zrastú. Šanca na ich opätovné spriechodnenie je však podstatne vyššia ako pri klasickej vazektómii.

Simona UHLÁROVÁ JAROŠOVÁ


Spraví vám lekár vazektómiu, ak mate dvadsať rokov a žiadne deti?
Teoreticky áno. Zákon to nezakazuje a každý sa môže slobodne rozhodnúť o svojej plodnosti. Je tu však aj etická stránka. „Pochybujem, že by sa na Slovensku našiel urológ, ktorý by súhlasil. V prípade mladých ľudí urobíme výnimku, ak muž trpí dedičnou chorobou, ktorú by mohol preniesť na dieťa alebo partnerka je ťažko chorá a tehotenstvo by ju mohlo ohroziť. Vtedy však trvám na tom, aby si muž nechal uskladniť ejakulát v spermobanke aspoň na desať rokov a doniesol mi o tom potvrdenie. Práve v takýchto prípadoch môže byť rozumnou alternatívou dočasná vazektómia,“ hovorí Roman Sokol.

Vedeli ste, že

  • na celom svete sa každoročne prevedie asi pol milióna vazektómií, čo je najväčší počet urologicko-chirurgických operácií u mužov?
  • podľa štatistík Organizácie spojených národov sa na kondómy alebo vazektómiu ako metódu antikoncepcie spolieha dvadsaťšesť percent párov vo vyspelých krajinách, kým v rozvojových je to len jedenásť percent?
  • na Novom Zélande sa až päťdesiatpäť percent mužov nad štyridsať rokov necháva sterilizovať?
  • vazektómia sa kedysi odporúčala starším mužom pri opakovaných infekciách nadsemenníka a kvôli zlej legislatíve sa pod týmto dôvodom robilo najviac sterilizácii na svete v Českej republike?

PREČO SA MUŽI ROZHODUJÚ PRE STERILIZÁCIU

  • nechcú mať (ďalšie) deti
  • nechcú riskovať prenos dedičnej choroby na dieťa
  • manželka/partnerka nemôže užívať hormonálnu antikoncepciu
  • manželka/partnerka má zdravotné problémy, ktoré by sa mohli tehotenstvom skomplikovať

KTORÁ JE NAJBEZPEČNEJŠIA?

Spoľahlivosť antikoncepčných metód sa vyjadruje tzv. Pearlovým indexom, ktorý udáva počet prípadov otehotnenia pripadajúcich na 100 žien užívajúcich danú antikoncepčnú metódu v priebehu jedného roka. Slováci sa najviac spoliehajú na ženskú hormonálnu antikoncepciu, celosvetovo sa najväčšej obľube tešia prezervatívy.

Pearlov index antikoncepčných metód
Sterilizácia 0 – 0,5
Hormonálna antikoncepcia 0,2
Vnútromaternicové teliesko 1 – 2
Spermicídne preparáty 2 – 10
Prezervatív 3 – 10
Pesar 2 – 15
Prerušovaná súlož 23
Kalendárna metóda neplodných dní 24
Metóda merania bazálnej teploty 24